مسایل دینی

enyakadi.ir

 

جریدتین  

گذاشتن جریدتین زیر بغل میت (و آن دو چوب تر از نخل یا چیز دیگر است ) عذاب قبر را برطرف مى كند.
زراه گوید: به امام باقر علیه السلام عرض كردم : وقتى انسان مى میرد چرا ((جریدتین )) با او دفن مى كنند؟ حضرت فرمود: براى این كه تا زمانى كه آن دو چوب تر باشند عذاب از میت برداشته مى شود و حسابرسى از او نمى كنند؛ زیرا عذاب قبر و حساب در یك روز و یك ساعت مى باشد و آن هم از وقتى است كه میت را داخل قبر مى كنند تا موقعى كه بستگان از سر قبر او برمى گردند. اما بعد از خشك شدن آن دو چوب ، دیگر میت را عذاب نمى كنند.
حضرت رسول صلى الله علیه و آله به قبرستانى عبور كرد، دید صاحب قبرى را عذاب مى كنند فرمود: دو چوب تر بیاورید، وقتى آوردند یكى را بالاى سر میت و دیگرى را پائین پاى میت دفن كرد.
عرض كردند: یا رسول الله ! چرا چنین كردید؟ فرمود: براى این كه عذاب او تخفیف پیدا كند و تا وقتى این دو چوب تر باشد او را عذاب نمى كنند.(195)
نیز حضرت صادق علیه السلام فرمود: ((جریدتین )) كه با انسان دفن مى شوند، هم براى مؤ من نفع دارد و هم براى كافر(196).
 

مرگ در شب و روز جمعه  

ابان بن تغلب از حضرت صادق نقل كرده است كه : آن حضرت فرمود: كسى كه از ظهر پنج شنبه تا ظهر جمعه بمیرد خداوند عذاب و فشار قبر را از او برطرف مى كند و براى او برات آزادى از فشار قبر را مقرر مى گرداند.(197)
و از امام باقر علیه السلام نقل شده است : كسى كه شب جمعه بمیرد خداوند نامه آزادى و برائت از آتش را به او كرامتى فرماید و كسى كه روز جمعه بمیرد از آتش جهنم نجات پیدا مى كند و نیز فرمود: كسى كه شب یا روز جمعه بمیرد عذاب قبر از او برداشته مى شود.(198)
 

تلقین  

از جمله چیزهایى كه عذاب قبر را برطرف مى كند و حساب را آسان مى گرداند تلقین است . مستحب است وقتى میت را داخل قبر گذاشتند قبل از آن كه لحد را بپوشانند و خاك بر آن بریزند او را تلقین كنند: وقتى میت را تلقین كنند آن دو ملك كه براى حسابرسى آمده اند یكى به دیگرى مى گوید: برگرد و داخل قبر نشو؛ زیرا او را تلقین كردند، و چیزهایى كه مى خواستیم از او سئوال كنیم به او یاد دادند و او را آگاه كردند.(199)
 

ریختن آب بر قبر 

  از امام صادق علیه السلام نقل شده است : اگر آب روى قبر بپاشند تا زمانى كه خاك قبر رطوبت داشته باشد صاحب آن را عذاب نمى كنند.
بعید نیست آب پاشیدن بر روى قبر تا چهل روز یا چهل ماه مستحب باشد

پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله دستور مى دادند، روى قبرها، آب بپاشند. و این سنت در زمان خود آن حضرت عملى شد.(201)
مرحوم حاج شیخ عباس قمى رحمة الله علیه ) مى گوید: پاشیدن آب ، روى قبر در هر وقت و هر زمان باشد نیكو است .(202)
 

قرآن خواندن 

  خداوند به واسطه خواندن قرآن ناراحتى هاى دنیا و آخرت را از انسان برطرف مى كند و از جمله آنها، عذاب قبر است .
امیرالمؤ منین علیه السلام فرمود: كسى كه در هر روز یا هر شب جمعه ، سوره ((نساء)) را بخواند، از فشار قبر در امان باشد.(203)
امام صادق علیه السلام فرمود: سوره ((یاسین )) قلب قرآن است ، هر كس آن را قبل از خواب یا قبل از غروب آفتاب بخواند از فشار قبر در امان باشد.(204)
كسى كه به خواندن سوره زخرف مداومت كند خداوند، او را از فشار قبر و جانوران زمین ، ایمن گرداند.(205)
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمود: كسى كه هنگام خواب سوره (الهاكم التكاثر) را بخواند، از سختى قبر ایمن گردد.(206)
امام صادق علیه السلام فرمود: كسى كه سوره (نون و القلم ) را در نماز واجب یا مستحب خود بخواند، خداوند او را از فشار قبر ایمن دارد(207).
خواندن سوره ((ملك )) بالاى سر قبر میت ، موجب رفع عذاب از میت مى شود.(208)
 

نماز وحشت 

  یكى از چیزهایى كه عذاب قبر را برطرف مى كند و هدیه براى میت مى باشد، نماز وحشت است كه در شب اول قبر خوانده مى شود و آن دو ركعت است . در ركعت اول پس از خواندن حمد یك مرتبه ((آیة الكرسى )) و در ركعت دوم پس از حمد ده مرتبه سوره ((قدر)) خوانده مى شود و پس از سلام مى گوید:
اللهم صل على محمد و ال محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان
((یعنى خدایا! بر محمد و آل او درود و رحمت فهرست و ثواب این نماز را به قبر فلان شخص برسان )) .
سید على بن طاووس از حذیفه نقل كرده است كه رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: ((براى میت ، ساعتى سخت تر از شب اول قبر نیست . پس با دادن صدقه به مردگان خود رحم كنید و اگر چیزى ندارید، هر یك از شما دو ركعت نماز براى میت بخوانید)).
بعد از آن ساعت ، خداوند هزار فرشته كه با هر یك از آنها حله اى بهشتى است مى فرستد و قبرش را تا روز قیامت توسعه مى دهد و به تعداد آن چه خورشید بر آن طلوع مى كند به نمازگذار حسنه مى دهد و تا چهل درجه او را بالا مى برد.(209)
از ملا فتحعلى سلطان آبادى (ره ) نقل شده است كه مى گوید: عادت من این بود براى هر میتى كه از مرگش آگاه مى شدم ، دو ركعت نماز شب اول قبر مى خواندم و كسى از عمل من آگاه نبود، تا یكى از دوستانم داستان خوابى را كه دیده بود برایم نقل كرد و گفت : دیشب دوستم فلانى را كه دیروز از دنیا رفته است ، خواب دیدم . احوالش را پرسیدم : خبر داد و گفت : از هنگام مرگ تا حال در شدت سختى و ناراحتى بودم تا این كه شیخ ملا فتحعلى برایم هدیه اى فرستاد و مرا از آن سختى و ناراحتى كه داشتم نجات داد و هدیه اش دو ركعت نماز و دعاى خیر و طلب رحمت و آمرزش برایم بود.
ملا فتحعلى مى گوید: رفیقم از من پرسید: آن ، چه نمازى بوده است ؟ گفتم : با خود قرار گذاشته بودم هر كس مى میرد، دو ركعت نماز وحشت برایش ‍ بخوانم .(210)
 

نماز شب  

حضرت امام رضا علیه السلام فرمود: كسى كه نماز شب بخواند و در قنوت ((وتر)) هفتاد مرتبه استغفار كند، از عذاب قبر، نجات پیدا مى كند.(211)
 

نماز خواندن 

  حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود: اگر مالى براى صدقه دادن براى اموات ندارید، لااقل دو ركعت نماز بخوانید و به روح آنان هدیه كنید.(212)
روزى آن حضرت از كنارى قبرى كه روز قبل جنازه اى را در آن دفن كرده بودند عبور كرد، دید بستگانش در كنار قبر گریه مى كنند. به آنها فرمود: دو ركعت نماز خفیف كه شما آن را كوچك مى شمارید، براى صاحب قبر با ارزش تر از همه دنیا است .(213)
عمر بن یزید از امام صادق پرسید: آیا مى توان براى میت نماز خواند؟ فرمود: بله ، گاهى میت در فشار و عذاب قبر است و به خاطر نمازى كه شما براى او هدیه مى كنید در رفاه و امنیت قرار مى گیرد و به او گفته مى شود: این تخفیف عذاب و رفاه به جهت نمازى است كه فلان برادر ایمانى ، براى تو هدیه كرد.
عرض كرد: یا بن رسول الله ! مى شود دو ركعت نماز براى دو میت خواند؟ فرمود: بلى ، همانگونه كه زنده ها با هدیه شاد مى شوند اهل قبرستان و برزخیان با ترحم و استغفارى كه نسبت به آنان مى شود شاد مى شوند.(214)
 

ركوع صحیح  

امام باقر فرمود: هر كه ركوع نمازش را درست و صحیح انجام دهد و در آن عجله نكند، و توجه قلبى به آن داشته باشد خداوند او را از وحشت و عذاب قبر دور مى دارد.(215)
 

آگاهى به مردم دادن 

  حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام فرمود: كسى كه افراد مستضعف فكرى و دینى را تقویت كند و آنها را در برابر مخالفان ما عالم و آگاه گرداند، در عالم برزخ مورد لطف و رحمت خداوند قرار مى گیرد و عقاید حقه را به او تلقین مى كنند و قبر او را به صورت بهترین باغهاى بهشت در مى آورد و عذاب قبر را از او برطرف مى نماید.(216)
 

با فقر ساختن  

از جمله چیزهایى كه انسان را از فشار قبر رهایى مى بخشد با فقر ساختن و با رفیق بداخلاق به سر بردن است .
حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود: سه طایفه از زنان امت من عذاب و فشار قبر ندارند و در قیامت هم با حضرت فاطمه (س ) محشور مى شوند.
طایفه اول : زنى كه با فقر و تنگدستى شوهر خود بسازد و توقع بیجا از او نداشته باشد.
طایفه دوم : زنى كه با تندى و بداخلاقى شوهر خود صبر كند و بردبارى خود را از دست ندهد.
طایفه سوم : زنى كه براى رضاى خدا مهریه خود را به شوهر ببخشد.(217)
 

حج خانه خدا 

حج انجام دادن ، عذاب قبر را برطرف مى كند. امام صادق علیه السلام فرمود: كسى كه چهار مرتبه (یا بیشتر) حج انجام دهد، هرگز فشار قبر به او نرسد.(218)
 

صبر بر مشكلات 

  از جمله مواردى كه باعث مى شود فشار قبر از میت برداشته شود صبر كردن بر مشكلات زندگى است ، صبر نمودن بر معصیتها و سختیهاى دنیا در عالم برزخ نفعش به انسان مى رسد.
نقل شده است : وقتى بنده اى از دنیا رفت و او را داخل قبر گذاشتند و روى او را پوشاندند، اعمالش (از قبیل نماز، روزه ، خمس ، حج ، صبر و خویهایى كه به مردم كرده است ) به سراغش مى آیند.
صبر در گوشه اى مى ایستد و به دیگران نظر مى كند كه ببیند براى میت چه كارهایى را انجام مى دهند، آیا مى توانند او را نجات دهند؟ صبر به نماز و دیگر اعمال گوید: این میت را به خودتان مى سپارم ، او را حفظ كنید و اگر نتوانستید، من او را نگاه مى دارم . صبر بر سه قسم است . صبر بر معصیت و صبر در عبادت . اما آنچه بیش از همه در عالم برزخ به كار انسان مى آید صبر بر معصیت است . (یعنى ) مقدمات گناه فراهم باشد و انسان صبر كند و مرتكب آن نگردد و پناه به خدا برد، این صبر فشار قبر را برطرف مى كند.
 

صدقه 

  از جمله چیزهایى كه عذاب و فشار قبر را از میت برطرف مى كند و نفع آن ، زود عاید او مى شود صدقه و هدیه دادن براى میت است . چه آن هدیه ، صدقه باشد یا دعا و استغفار و چه كارهاى نیك دیگر.
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمود: میت در قبر، هم چون انسانى است كه در حال غرق شدن مى باشد كه در هر لحظه منتظر رسیدن كمكى به او است . میت چشم به صدقه و دعاى زنده ها دارد. همینكه مى بیند شخصى براى نجات او دعاى خیر و استغفار كرد یا صدقه داد شادتر و خوشحالتر مى شود از اینكه تمام دنیا را به او دهند.
و فرمود: براى میت هیچ وقت سخت تر از شب اول قبر نیست . پس از مردگان خود را به واسطه صدقه دادن و هدیه فرستادن از براى آنها رحم كنید.(219)
نیز فرمود: اگر كسى براى میت صدقه دهد، خداوند به جبرئیل امر كند: با هفتاد هزار فرشته كه به دست هر كدام از آنان طبقى از نور باشد بر قبر میت وارد شوند و گویند: سلام و درود بر تو اى دوست خدا! این هدیه اى از فلان شخص به سوى تو است (و بعد از تحویل گرفتن میت ) قبر او پر نور مى شود.
همچنین فرمود: صدقه اى كه انسان براى اموات مى دهد ملكى از جانب خدا آن را مى گیرد و در طبقى از نور مى گذارد، كنار قبرستان مى آید و فریاد مى زند، سلام بر شما بازماندگانتان هدیه اى برایتان فرستاده اند، اموات هم (با خوشحالى ) آن طبق را مى گیرند و داخل قبر خود مى كنند و به این وسیله قبرشان وسیع و پرنور مى شود.
از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده است كه آن حضرت فرمود: ارواح مؤ منان هر شب جمعه ، در اطراف خانه هاى خود آیند و با هزار حسرت و اندوه فرزندان و خویشان خود را بخوانند و گویند: اى فرزندان و عزیزان ! اى دوستان و خویشان ! بر ما شفقت و رحمت كنید؛ زیرا ما در زندان محكم (قبر و عالم برزخ ) استوار و در غم و محنت ، سخت گرفتاریم ، اگر مى توانید براى ما هدیه اى فرستید و صدقه اى زیبا دهید.

..................................................................
 [201]-فروع كافى ، ج 3، ص 200.
[202]-سفینة البحار، ج 2، ص 397.
[203]-ثواب الاعمال ، ترجمه شده ، ص 235.
[204]-ثواب الاعمال ، ص 250.
[205]-سفینة البحار، ج 2، ص 397.
[206]-سفینة البحار، ج 2، ص 397.
[207]-سفینة البحار، ج 2، ص 297.
[208]-اقبال الاعمال ، ص 651.
[209]-الانسان ، ص 164.
[210]-سفینة البحار، ماده صلوة .
[211]-بحار، ج 87، ص 161.
[212]-سفینة البحار، ماده صلوة .
[213]-مجموعه ورام ، ص 453.
[214]-محجة البیضاء، ج 8، ص 292.
[215]-بحار، ج 6، ص 244.
[216]-بحار، ج 6، ص 288.
[217]-مواعظ العددیه ، ص 75.
[218]-خصال صدوق ، ج 1، ص 46.
[219]-لئالى الاخبار، ج 5، ص 262 - 260.بر گرفته ازسایت:

ahlulbaytportal.com 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic